BLOG

"HEA-HEB-HEM PROFİL"

HEA-HEB-HEM PROFİL

HEA profil (High Energy Astrophysics); çelik ve demir metallerin yüksek enerjili astrofizik kullanımı doğrultusunda üretilmesi sonucunda ortaya çıkan profil çeşididir. Profil H harfine benzetilerek üretilmektedir. Birbirinden farklı alanlarda kullanımı bulunan bu profillerin HEA ve HEB çeşitleri de bulunmaktadır.

Son yıllarda pek çok özelliğiyle beraber yaygın bir kullanımı bulunan HEA profillerin özellikle inşaat alanında (statik yönetmeliğine uygun şekilde olabilmesi için) kirişlerde kullanılabilmektedir. Hafif olmasıyla beraber aynı zamanda da az yer kaplama özelliğiyle de en iyi şekilde faydalanılabilmektedir.

Taşıma mukavemeti oldukça yüksek olması sayesinde de HEA profillerinin hem taşıma yükü anlamında hem de dayanıklılık anlamında çeşitli endüstri tesislerinde, otomotiv ve ağır sanayi gibi benzer alanlarda çok yaygın şekilde kullanılabilmektedir.

HEA profillerin bir diğer özelliği de geri dönüşüme uygun olmasıdır. Hurda olarak nitelendirilen HEA profiller, geri dönüştürmede tekrardan kullanıma uygun hale getirilir. Yeni kaynakların korunması noktasında da oldukça doğa dostu olarak bilinmektedir.

 

HEA - HEB Profil Farkı Nedir?

HEA ve HEB profil ürünlerinin üretim şekli ve özelikleri aynı olsa da ebat ve kalınlık olarak farklılık göstermektedirler.

Çelik kolon alanlarında kullanımı en çok tercih edilen ürünler HEB profillerdir. En Kolon ve geniş açığı bulunan kirişlerde kullanımı yaygın olmasıyla beraber, mukavemet değerlerinin yüksek olması sayesinde de kesit ağırlık tablolarına göre değerlendirilebilir. HEA veya HEB profil kullanımı projelere göre farklılık göstermektedir.

 

HEA - HEB - HEM Profillerin Kullanım Alanları

HEA - HEB - HEM çelik profilleri özellikle çelik yapılarda sağladığı mukavemet sebebiyle Avrupa’da çok tercih edilmektedir.

Ülkemizde 1999 depreminden sonra mimar ve mühendislerin yeni yeni kullanmaya başladığı başlıca çelik yapı profilleridir.

HEA - HEB - HEM çelik profilleri az katlı ve çok katlı konut, iş merkezi ve sanayi tipi binaların yapımında, her türlü betonarme yapının dayanıklılığını arttırıcı tadilatlarda, çelik konstrüksiyon yapılarının bulunduğu her alanda, tarım makineleri imalatında, otomotiv ve otomotiv yan sanayinde, beyaz eşya, bisiklet, mobilya, çelik eşya, tekstil ve ev aletleri imalatında kullanılır.

 

HEA Profillerin Teknik Özellikleri

Boyutlarına göre HEA Profiller HEA100, HEA200, HEA 300 vs. şeklinde isimlendirilmektedir.
*HEA100 boyutu en düşük olan profildir. Genişliği 96 mm yüksekliği 100 mm kalınlığı 8 mm ve ağırlığı 16,7 kg/m’dir.
*En büyük profil ise HEA 600’dür. Bunun ebatları ise genişliği 300 mm yüksekliği 590 mm kalınlığı 13 mm ve ağırlığı 178 kg/m’dir.

Çok rahat bir şekilde kaynak ile monte edilebilirler. HEA profiller eğilmeye ve bükülmeye karşı yüksek direnç göstermektedir.

Bu profiller korozyona dayanıklıdır yani paslanmaz ve kimyasal maddelere maruz kaldığında aşınmazlar. HEA profil demir çelik ürün piyasanın en sağlam ve en dayanıklı profilidir. ST44 ve ST52 kalitede ürünlerdir. Standart boyutları 6,00 ile 12,00 metredir.

 

HEA – HEB – HEM Profiller hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ürün sayfamızdan HEA-HEB-HEM profil özelliklerini ve boyutlarını inceleyebilirsiniz. Sipariş vermek için satış departmanımıza mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Yılgenci A.Ş HEA Profil

 


YILGENCİ San. ve Tic. A.Ş.

Yılgenci

Çelikten Sanat Üretiyoruz...
Demir gibi sağlam bir güven ile yeni yatırımlara doğru...

İletişim

Copyright © 2021. Her Hakkı Saklıdır. Sitemizin herhangi bir şekilde kopyalanması, çoğaltılması ve dağıtılması halinde yasal haklarımız işletilecektir. Eleganza Soft