BLOG

"Kumlama ve Shopprimer Nedir?"

Kumlama ve Shopprimer Nedir?

Kumlama, metalin zamanla pas ve korozyona uğramasından dolayı üzerindeki yağ, kir, pas, korozyon gibi olumsuz etkenleri kaldırıp boyama işlemi ile metali temizleme ve kullanım ömrünü uzatmak için uygulanan bir yöntemdir. Kum püskürtme ve aşındırıcı püskürtme olarak da bilinir. Temel olarak, bir aşındırıcı malzeme akışını bir yüzeye zorla itme işlemidir. Kumlama işlemi, pürüzlü bir yüzeyi düzleştirmek, yüzeyi kirletici maddeleri uzaklaştırmak için yüksek basınç altında yapılır. Yüzeyi kum parçacıklarıyla(döküm çelik bilye) patlattığı için buna “kumlama” denir. Kum parçacıkları(döküm çelik bilye) yüzeye çarptığında daha pürüzsüz ve daha düzgün bir doku oluştururlar. Aynı zamanda yüzeyde oluşan yağ, kir, pas ve korozyon bu işlemle temizlenebilir.

Kumlama, kumlama kumunun(döküm çelik bilye) yüksek basınçlı hava ile metal yüzeye çarptırılması işlemidir. Bu çarpma sırasında kum(döküm çelik bilye) metal yüzeyi minimal seviyede aşındırırken aynı zamanda yüzeydeki yağ, kir, pas gibi her türlü istenmeyen olumsuz maddeyi de temizler ve yüzeyi boya uygulamasına hazırlar. Yüzeyi daha az pürüzlü hale getirir. Kumlama metalin özünü ortaya çıkarmaktadır.

OTOMATİK KUMLAMA

Genellikle üzerinde kesme veya kaynak işleri yapılmamış olan çelik, profil, sac malzemelerin ya da belli ölçülerdeki kesme kaynak işleri yapılmış çelik malzemenin kumlanmasında, türbinli otomatik kumlama makineleri kullanılır. Türbinli Otomatik Kumlama makinaları, yarı-otomatik sistemlerle çalışır. Buradaki sistemin avantajı makineye girebilecek büyüklükteki malzemenin hızla ve ekonomik olarak kumlanabilmesidir.

Yılgenci A.Ş. Kumlama - Shopprimer Hattı ile profesyonel bir şekilde kumlama hizmeti vermektedir. Daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kumlama makinelerinde çeşitli kumlama aşındırıcı malzemeleri kullanılır. Yılgenci Kumlama hattında Temizleme Sistemi(Kumlama Malzemesi) olarak Döküm çelik bilye 0,9 – 1,4 mm (48-51) kullanılmaktadır.

Yılgenci Kumlama Hattı Hakkında;

Ağız Genişliği: 2.200 mm

Azami İş Parçası Yükseliği: 500 mm

Kumlama Malzemesi: HRC (Birinci Kalite) (1.700 N/m2)

İşlem Sonrası Yüzey: SA 2,50 (DIN-EN-ISO 8501-1)

Temizleme Sistemi(Kumlama Malzemesi): Döküm çelik bilye 0,9 – 1,4 mm (48-51)

Temiz Havada Kalan Toz: <1 mb / NmN

Altı tirbünden her biri diğerine zarar vermeyecek şekilde yerleştirilmiştir. Bu aynı zamanda kumlama sonuçlarını da iyileştirir.

Kumlama sonrası koruyucu boya olarak shopprimer uygulanmalıdır. Yılgenci Kumlama- Shopprimer hattı ile ihtiyaç duyulan tüm işlemleri yapmaktadır. Daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.


YILGENCİ San. ve Tic. A.Ş.

Yılgenci

Çelikten Sanat Üretiyoruz...
Demir gibi sağlam bir güven ile yeni yatırımlara doğru...

İletişim

Copyright © 2021. Her Hakkı Saklıdır. Sitemizin herhangi bir şekilde kopyalanması, çoğaltılması ve dağıtılması halinde yasal haklarımız işletilecektir. Eleganza Soft